Úvod > Spravodajstvo > Veda a technika > Nobelovu cenu za fyziku získali traja vedci za prelomové vynálezy v oblasti laserovej fyziky

Nobelovu cenu za fyziku získali traja vedci za prelomové vynálezy v oblasti laserovej fyziky

Dalšie články v kategórií

ŠTOKHOLM 2. októbra (WebNoviny.sk) - Nobelovu cenu za fyziku získali tento rok dvaja laureáti a jedna laureátka za prelomové vynálezy v oblasti laserovej fyziky.

Optické pinzety


Američan Arthur Ashkin si trofej zaslúžil "za optické pinzety a ich použitie v biologických systémoch". Vedec vynašiel optickú pinzetu, ktorá dokáže s pomocou laseru uchytiť atóm, vírus a iné živé bunky.

Vďaka tlaku žiarenia svetla sa mu podarilo hýbať predmetmi. Veľký prielom prišiel v roku 1987, keď Ashkin použil pinzetu na uchytenie živej baktérie, ktorá zostala neporušená. Ihneď začal študovať biologické systémy. Pinzetu v súčasnosti využívajú pri bádaní mechanizmu života.

Ultrakrátke optické impulzy


Gérard Mourou z Francúzska a Donna Strickland z Kanady získali prestížne ocenenie za "ich metódu generovania vysokej intenzity ultrakrátkych optických impulzov". Dvojica vydláždila cestu najkratším a najintenzívnejším laserovým impulzom, aké človek kedy vytvoril.

Svoj revolučný článok zverejnili v roku 1985. Dvojica vynašla techniku CPA (chirped pulse amplification), ktorá sa čoskoro stala štandardom pre lasery s vysokou intenzitou. Využívajú ju aj pri korekčných operáciách očí.

Informácie pochádzajú z webstránky www.nobelprize.org.Viac k témam: Arthur Ashkin, CPA chirped pulse amplification, Donna Strickland, Gérard Mourou, Nobelova cena za fyziku
Zdroj: Webnoviny.sk - Nobelovu cenu za fyziku získali traja vedci za prelomové vynálezy v oblasti laserovej fyziky © SITA Všetky práva vyhradené.