Úvod > Festivaly > Vynášanie Murieny

Vynášanie Murieny

Dalšie akcie v kategórií

Vynášanie Murieny-graphic
Dátum:
1.4.2019 - 1.4.2020
Čas konania:
24:00
Názov:
Vynášanie Murieny
Miesto:
Lisková
Usporiadateľ
Popis akcie:
Muriena naša, kde si prebývala... niesol sa v nedeľu 31. marca po obci spev 18 člennej krojovanej skupiny žien, ktorá vynášala Murienu.
Je to jeden z najarchaickejších zvykov, ktorý sa zachoval do dnešných čias. Koná sa koncom zimy a vyjadruje túžbu ľudí skoncovať s chladným počasím a privolať teplé lúče slnka. Tento zvyk má korene v predkresťanskom období, keď ľudia verili, že prírodu ovládajú nadprirodzené sily, ktorých konanie možno ovplyvniť. Týmto silám pripisovali aj striedanie ročných období. Muriena má podobu slamenej figuríny oblečenej do ženských šiat, ktorú nesú ženy so spevom k rieke. Zvyčajne ju pri brehu vyzliekli, zapálili a hodili do rozmŕzajúcej vody. Verili, že jej vynesením príde jar a s ňou aj nový život.
V Liskovej sa podľa dlhoročných tradícií Muriena vynáša 3 týždne pred Veľkou nocou na tzv. šúľkovú nedeľu. Krojovaným ženám pomáhali ďalšie 2 ženy, ktoré po domoch oznamovali tento pekný ľudový zvyk a pozývali občanov spolu s nimi zahnať zimu. A keď už „ ... vyniesli sme Murienu zo vsi, priniesli sme máj nový do vsi...“ tak veríme, že teraz do nášho chotára už naozaj zavíta zelená a krásne rozkvitnutá jar.
Starosta obce Ing. Jozef Murina ďakuje členkám miestnej organizácie Červeného kríža a tiež mladým dievčatám za zachovanie a rozvíjanie tejto krásnej ľudovej tradície.
Edita Forgáčová


Originálne časy:
Od: 2019-04-01 24:00
Do: 2020-04-01